צביעת דירה  – עשה זאת בעצמך, כל השלבים

צביעת דירה – עשה זאת בעצמך, כל השלבים

השינויים הכלליים העוברים על השוק המקומי מביאים לשינוי בשיקוליהם של רבים במעבר דירה או בצביעת הדירה הנוכחית בה הם גרים זה מכבר. למעשה, צביעת דירה היא חלק מתחזוקה בסיסית ושוטפת של כל חלל. בישראל נהוג אמנם לבצע צביעת דירה מדי שנה או מדי כמה שנים בעונת החגים, אולם תודות לפיתוחים מרהיבים של השנים האחרונות, ניכר כי רבים מיישמים טכניקות רבות של צביעת דירה המשוות לבית מראה ייחודי ויצירתי בהתאם לאופי דיירי הבית, סגנון העיצוב בבית והטעם האישי.

רבים בוחרים אף לבצע צביעת דירה באופן עצמאי וללא סיוע של איש מקצוע. כמובן שגם זו אפשרות, אולם יש לקחת בחשבון כי יידרש לא מעט אורך רוח ללמידת הטכניקות ליצירת שכבות צבע אחידות ויכול להיות כי התוצאה לא תהיה אחידה ברמת אטימות הצבע, חוזקו ואחידות הגוון הכללי לארוך הקירות הצבועים כולם. כמו כן, חשוב להיערך מראש באמצעים המתאימים לשמירה על הניקיון שכן בעת צביעת דירה ובמיוחד על ידי מי שאיננו מנוסה בתחום – צבע רב נשפך על הרצפות ועל הרהיטים שמתחת.

אם בכל זאת בחרתם לבצע צביעת דירה באופן עצמאי אזי שההכנות המקדימות המתחייבות לשמירה על רמת עבודה גבוהה ועל ניקיון כללי לאחר העבודה צריכות להתבצע באדיקות שכן מדובר במיומנות הנרכשת עם השנים. מי שאין לו כשרון טכני טבעי, יכול וימצא עצמו מסב נזק לדירה יותר מאשר תועלת.

ההכנות של צביעת דירה מתחילות מבדיקה של סוג צבע הקיר הנוכחי והתאמה של הצבע החדש שיונח על גבי השכבה הראשונה. לרוב, צבע אקריליק הוא הצבע המתאים ביותר, אולם ישנם מקרים בהם שילוב של כמה סוגי צבעי קיר מתאימים יותר לצבע הבסיס. לאחר החלטה על הגוון הרצוי, חשוב להכין את הבית לקראת הצביעה, ולפנות רהיטים העלולים להתלכלך במהלך העבודה.

חשוב להשאיר את שטח העבודה ריק ולפרוש ניילונים על הרצפות, בסמוך לקירות אותם מתכננים לצבוע. יש להצמיד ניילונים אלו לקירות באמצעות סלוטייפ. רבים נוטים לזלזל בשלבים אלו של צביעת דירה אולם למעשה הניקיון והניסיונות לגרד את השכבות האחרות של הצבע שנדבק לרצפה לאחר הצביעה מהווים עבודה סבוכה הרבה יותר מאשר ההכנה המוקדמת. תנועות משיחת המברשת צריכות להיות תמיד מלמעלה ללמטה, ולהתקדם לכיוון צביעה אחיד. חשוב מאוד להמתין כמה שעות בין שכבת צבע אחת לאחרת, שכן צבע רטוב לא יהווה בסיס יציב לשכבת הצבע שמעליו ועלול להתערבב עימו. כדאי להיוועץ במי שיש לו ניסיון בתחום של צביעת דירה ביתית.