שיעורי פיתוח קול – מה כדאי לדעת

עבור זמרים מתחילים ומתקדמים, אנשי תיאטרון וכל מי שעוסק בתחום המוזיקה והבמה שיעורי פיתוח קול הם חלק בלתי נפרד מההכשרה המתבקשת כדי למקסם ולשכלל את המיומנויות הקוליות שלהם. חיפוש אחר מורים מקצועיים שמעבירים שיעורי פיתוח קול אינה משימה קלה, כאשר כל אחד מאיתנו מוצא במורה אחר את התכונות הנדרשות והמושכות שמסייעות לו באופן אישי ללמוד את הטכניקות שעליהן מתבסס תחום פיתוח הקול ולשפר את השימוש בקול.

מהן התכונות הנדרשות ממורה לפיתוח קול?

מורה שמעביר שיעורי פיתוח קול לא חייב להיות זמר מפורסם או "סלב" אבל הוא כן חייב להיות זמר בעל רקע בשירה. זמר יוכל להעביר גם מניסיונו האישי וגם לדעת כיצד הופכים את התיאוריות על נשימות, תרגילי זמרה ועבודה על שירים מתוך רפרטואר לעבודה פעילה במהלך שיעורי פיתוח קול.

בנוסף, מורה שמלמד באופן קבוע שיעורי פיתוח קול צריך לדעת כיצד להתמודד עם בעיות נקודתיות של כל תלמיד ולפתח עבור כל אחד באופן אינדיבידואלי את מערכי השיעור – מתרגילי הנשימה ועד השירה עצמה – באופן שמתאים ליכולותיו. הוא צריך להיות בעל ניסיון מספק כדי לאבחן מתי התלמיד צרוד – אחד הסימנים שהטכניקות המיושמות בשיעור לא מתאימות לו, מתי צריך לעבוד על דגש על מילים או על הקול עצמו מתי כדאי לנוח או ללחוץ.

ממה מורכבים שיעורי פיתוח קול בדרך כלל?

שיעורי פיתוח קול מקצועיים ואיכותיים מורכבים מתרגילים שונים שעוסקים בלימוד נשימות ושחרור הגוף לקראת השירה, מתרגילי זמרה ומביצוע שירים שלמים תוך עבודה עם המורה באופן נקודתי על כל שיר ושיר. לכל תלמיד מותאמת בדרך כלל סדרת שיעורים לפי הצרכים שלו . למשל, כאשר תלמיד מתכונן לאודישן ורוצה לעבור כמה שיעורי פיתוח קול כדי להיות מוכן – המורה למקד את העבודה על שיר האודישן שלו.

תרגילי הנשימה והשחרור מסייעים לתלמיד להרגיע את מיתרי הקול ולשחרר את הגוף לקראת תרגילים שעובדים על נושא הזימרה ומרכיבים בדרך כלל את רוב מהלך השיעור. בדרך כלל שיעורי פיתוח קול יכללו תרגילי זימרה קלים בתחילת הדרך וההתקדמות תהיה הדרגתית עד לתרגילים קשים שמכילים תבניות צלילים וארפג'י שנחשבות מסובכות יותר. בין התרגילים ישנן בדרך כלל הפסקות יזומות כדי לתת למיתרי הקול לנוח.

חלק נוסף וקריטי בעיקר כאשר התלמיד הזמין שיעורי פיתוח קול כדי להתכונן לאודישן, הצגה או מופע, היא עבודה נקודתית על שירים ויצירות מוזיקליות – כלומר יצירת רפרטואר של התלמיד. במהלך העבודה על השיר המורה עובד עם התלמיד על נקודות ספציפיות, משפר ומדריך אותו כיצד לבצע את השיר בצורה נכונה.

מהי עבודה נכונה של המורה והתלמיד?

עבודה נכונה ויעילה במהלך השיעור כוללת התרכזות של המורה בטכניקות שמותאמות אישית לאותו תלמיד – למבנה גופו, יכולותיו הקוליות ותכונות אישיות נוספות שנלקחות בחשבון. עבודה נכונה במהלך שיעורי פיתוח קול תכלול תמיד התאמה של תרגילים ליכולותיו וצרכיו של התלמיד – ולא עבודה מתוך מערכות שיעור זהים לכולם.